ERGENEKON YAŞAM MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI


Tarsus Belediyesi tarafından Ergenekon Mahallesi’nde yapımına başlanan Ergenekon Yaşam Merkezi’nin temeli, düzenlenen törenle atıldı.
Yap işlet devret modeli ile inşa edilen Ergenekon Mahallesi Yaşam Merkezi, bünyesinde bulunacak kapalı semt pazarı, yüzme havuzu ve spor kompleksi ile 11 milyon TL’ye mal olacak.
Temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Ergenekon Mahalle Muhtarı Yunus Anacık, yapılan hizmetler için Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’a teşekkür ederken, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can da temeli atılan tesisin kente ayrı bir güzellik katacağını söyledi.
Törende katılımcılara seslenen Başkan Can, göreve geldikleri günden bu güne kadar 12 önemli hizmeti hayata geçirdiklerini belirterek, yapımına başlanan tesis hakkında bilgi verdi. Başkan Can, 13 dönümün üzerindeki tesisin zemin katında kapalı semt pazarı ve market, 1’inci katında yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı, buhar odası, fitnes bölümü ve kafeterya, 2’nci katta ise modern bir düğün salonu yer alacağını söyledi.
Başkan Can, “Bizler, yaklaşık 22 yıldan bu yana belediyenin içerisinde, şehrimizde yaşayan halkın sevinçleri ve dertleriyle yoğrulmuş, onlarla sevinmiş, dertlerini kendi derdi olarak benimsemiş, şeffaf bir yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. Hiç kimseye öteki gibi davranmıyor, tüm sorunları adil ve eşitlikçe bir yöntemle çözmeye çalışıyoruz.  Tüm mesai arkadaşlarımla birlikte, dil, din, ırk ayrımı yapmadan, partili partisiz demeden her bölgeye hizmet etmeye, şehrimizi güzelleştirmeye, daha yaşanılır kılmaya her şeyden daha önemlisi şehrimizdeki huzur ve emniyetin sigortası olma yolunda hiçbir ilkemizden taviz vermeden çalışarak yolumuza devam ediyoruz.
30 Mart 2014 seçimlerinden bu yana 12 tesisimizi tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” dedi.
Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarının devam ettiğini de aktaran Başkan Can, “Duatepe, İsmetpaşa, Kırklarsırtı, Gaziler, Beydeğirmeni, Fatih ve Yeni Mahallelerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam etmekte olup, mahallelerimizde planlaması ile ilgili çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir. Geçtiğimiz günlerde, şeffaf yönetim anlayışı ve birlikte yönetelim düşüncemiz doğrultusunda hazırlattığımız projelerin sunumunu gerçekleştirdik ve başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere siz değerli vatandaşlarımızla paylaştık” ifadesini kullandı.
Başkan Can, “Şu an temelini attığımız tesisin zemin katında kapalı semt pazarı ve mahallede yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyacını gidermeye yönelik market bölümü, 1’inci katta yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı, buhar odası, fitnes bölümü ve kafeterya, 2’nci katta ise oldukça modern bir düğün salonu yer alacak. Temelini attığımız tesisin bölgemizde bir emsali daha bulunmamaktadır. Bayındırlık birim fiyatları ile yaklaşık maliyeti 11 milyon TL olup, bu tesisin yapımı için belediyemiz bütçesinden hiç para harcanmayacak olması da bizleri ayrıca mutlu etmektedir. Zeminde yer alan kapalı semt pazarı, belediyemiz tarafından kullanılacak ve geliri de belediyemize ait olacaktır. Tesisin diğer bölümleri yapımcı firma tarafından işletilecek ve sözleşme süresi sonunda hiçbir bedel talep edilmeden belediyemize devredilecektir. Tesis 2017 yılının ortasında tamamlanacak ve hizmet vermeye başlayacaktır. Temelini hep birlikte attığımız bu tesisimizin bir an önce hizmete girmesi dileklerimle herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Pazarcılar Başkanı Metin Altın, Başkan Can’a çiçek takdim ederek hizmetleri için teşekkür etti.
Daha sonra söz alan Mersin Milletvekili Baki Şimşek, tesisin Tarsus’a ve Tarsuslulara hayırlı olmasını diledi.
Milletvekili Şimşek, “Bu tesis sayesinde Ergenekon Mahallesi sakinleri güzel bir hizmete kavuşmuş olacak. Belediye Başkanımız Sayın Şevket Can’a bu hizmetinden ötürü teşekkür ediyorum. İnşallah Büyükşehir Belediyemiz de bu yaz sonu itibariyle köylerimizin su ve yol problemlerini halledecek ve 2016 yılı ile önümüzdeki yıllar Mersin ve Tarsus daha güzel, daha yaşanabilir bir hale ulaşacaktır” şeklinde konuştu.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise yaptığı konuşmada, Tarsus’un gün geçtikçe güzelleştiğini söyledi.
Başkan Kocamaz, “Tarsus hizmetin en iyisine layık, çünkü biz bu kentte doğduk büyüdük, bu kente hizmet ettik ve hizmet etmekten gurur duyduk. Tarsus’lu hemşerilerimizde her zaman bizim arkamızda durdular, bizi desteklediler, hizmetlerin kesintiye uğramasına fırsat vermediler. İnşallah gelecekte çok daha güzel günler bekliyor Tarsus’u. Gerek Tarsus Belediyemiz gerekse Büyükşehir belediyemiz bu dönem sonunda Tarsus’u çok daha ileri noktaya taşımız olacaklar. Şevket kardeşimiz gerçekten çok yoğun bir çaba gayret gösteriyor. Elinden geldiğince Tarsus’a birşeyler kazandırmaya çalışıyor. Bizde Büyükşehir belediyesi olarak Tarsus’a ayrı bir önem verdik. Şehrin büyük bir bölümünde asfalt çalışmalarını tamamladık. Yüzbaşı Yaşar caddesi ile ilgili çalışmalar sonuçlandı. Kültür Parkı ve Yarenlik alanı ile ilgili ihaleleri tamamladık. Yer teslimini yaptık. Önümüzdeki günlerde Berdan Nehri üzerinde Fevziçakmak mahallesini Tozkoparan’a bağlayan büyük bir köprü projemiz var. Göreve geldiğimizden bu yana köylerimizde ve mahallerimizde eksik hizmetlerin tamamlanmasına yönelik gayretler gösterdik. 2000’li yıllara geldiğimiz bu yıllarda halen suyu olmayan köylerimiz var. Bırakın sulama suyunu, içme suyuna hasret insanlar. Yol konusunda da çok büyük eksiklikler vardı. Mersin köylerinin toplam yolu 5500 km. Biz yapılanmayla geçen yılda 2350 km yol yapmışız. İnşallah bu yıl sonuna kadar geriye kalan 3150 km.’yi tamamlayacağız. Böylelikle Mersin genelinde bütün köylerimiz yola kavuşmuş olacak ve rahat bir nefes alacak. Bunun yanında birçok sosyal hizmetleri de başlattık. Karşımızda kim olursa olsun bu hizmet kervanı yürüyecek, bu teker dönmeye devam edecek. Mersin tüm ilçeleriyle birlikte hizmet almaya devam edecek. Hayırlı bir günde temel atılıyor. İnşallah Tarsus’umuz içinde hayırlı olacaktır diyorum” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Müftü Hayri Erenay’ın yaptığı duanın ardından, kesilen kurban ile konfeti yağmuru altında Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Belediye Başkanı Şevket Can ile protokol üyeleri ile birlikte temel atma botununa basarak, tesisin harcı döküldü.

0 Yorumlar

Yorum Gönder