TARSUS’TA BİR İŞ YERİNDE AT ETİ ELE GEÇİRİLDİ


Tarsus Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık işleri Müdürlüğü’nden oluşan ekipler, ilçede faaliyet gösteren kasap, tavuk eti satış yeri, et market ve şarküterilerde denetimlerini arttırdı.
Bir işyerinde tek tırnaklı (at eti) ürün ele geçirildi. Tarsus Belediyesi Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri ortaklaşa düzenledikleri denetimlerde kasap işletmecilerinde hijyen kuralları, hayvansal gıdalar, ve mevzuatalar kapsamında bilgilendirme yapıldı. Ekipler, kentte bulunan tüm işletmelerde personel hijyeni, genel temizlik, kırmızı-beyaz et ayrımı, kaçak et, et ürünleri ve ruhsat gibi konular üzerinde durdu. İşletmelerde satışa sunulan ve kasap sucuğu olarak bilinen fermente sucuklardan serolojik tür analizi yapmak üzere alınan 21 sucuk numunesinin analizleri yapıldı. Analizi yapılan ürünler içerisinde etiket bilgilerinde Tarsus dışında üretimi yapılan ve dana eti ve yağı olarak satışı yapılan bir üründe tek tırnaklı (at eti) tespit edildi. Ekipler, konu ile ilgili gerekli resmi kurumlarla irtibata geçip, gerekli bilgi ve belgeler iletildi.

Kasaplara denetimleri sıklaştırdıklarını belirten Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, insan sağlığı oynayanlara asla fırsat vermeyeceklerini söyledi. Başkan Can: “Vatandaşlarımıza sağlıklı, hijyenik ve güvenilir ortamda kesimi yapılmış, hazırlanmış, işlem görmüş tüm et ve et ürünlerinden satışa sunularak tüketilmesi amacıyla, Gıda Güvenliği ve Halk Sağlığı konusunda denetimler aralıksız devam edecektir. Hemşerilerimizin her hangi bir şikayetleri olduğu zaman 153 nolu Zabıta Şikayetlere bildirmeleriniz istiyoruz” dedi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder