LİSTELER BELLİ OLDU..ŞİMDİ NE OLACAK?


1 Kasım tarihinde yenilenmesine karar verilen genel seçimler öncesinde aday listeleri bir kez daha YSK’ya verildi..
Bundan üç  ay öncede  milletvekili aday  listeleri verilmişti. Şimdi listeler verildi. Gözler kulaklar Ankara’ya çevrildi..
Listeler açıklandı ve kıyamet koptu.
Kimse listelereden memnun değil. Herkes  ‘listede ben niye yokum’ diye soruyor.
Bizde Mersin bölgesi milletvekili aday  listesine baktık.
Milliyetçi Hareket Partisinde pek bir değişiklik yok. İlk üç sıra aynı.
MHP’de  Oktay Öztürk, Baki Şimşek ve Ali Öz aynı yerde.
İktidarda olan Ak Partide ise ortalık karıştı. Bu partide listede değişiklik olması süpriz isimler gelmesi ortalığı karıştırdı..
İlk sıraya bakan Lütfi Elvan getirildi. İkide Yılmaz Tezcan ve üçte Tarsuslu Ali Cumhur Taşkın var. Mustafa Gültak çizik yemiş.
CHP yine aynı. Tek değişiklik 4. Sıraya 5’ten Serdar Kuyucuoğlu getirilmiş.
Ama burada yapılacak olan ve kamuoyunun istediği tek bir şey vardı. Listede Tarsus’lu bir adayın seçilecek yerden listeye girmesi. Genel merkeze bu konu duyuruldu. CHP Tarsuslu adayı 4’e getirdi.
Yani MHP’de bir, CHP’de bir ve Ak Partide bir Tarsuslu ilk 4 içinde var. Hayırlı olsun.
BAKİ BEYİN AÇIKLAMASI
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 2. Sıra Mersin Milletvekili Adayı Baki Şimşek, listeler verildikten sonra  bir internet sitesine değerlendirmelerde bulunmuş..
MHP listesinin Mersin’de diğer partilere göre daha genç bir kadro olduğunu belirten Şimşek şöyle demekte..
‘’Sayın Genel Başkanımızın ve Genel Merkezimizin takdiriyle aday olduk. Zor bir görev, zor bir yola çıktık. Aynı şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Öncelikle Mersin’de partimizi birinci parti yapacağız, daha sonra geçen seçim Mersin’de 5 hedefi koyduk tutturamadık ama bu seçimde, Türkiye’nin içinde bulunduğu bu şartlarda, bu hedefe ulaşacağımızı ümit ediyorum. Gerçekten güzel bir liste oldu. Diğer partilerin listeleriyle karşılaştırıldığı zaman Milliyetçi Hareket Partisi’nin listesi genç bir kadro, güzel bir liste oldu. İnşallah iyi bir netice alacağımızı umuyorum.
Türkiye’nin sorunları ile Mersin’in sorunları çarpı iki. Şuan plan projeden önce Mersin’in Türkiye’nin bu terör belasından kurtulması gerekiyor. Türkiye’de cumhurbaşkanlığı yapan, başbakanlık yapan, parti genel başkanlığı yapan kişinin ayrı ayrı şahıslar olmasının sağlanması, gerçek manada herkesin yasalara uyacağı bir ülkenin yaratılması gerekiyor. Biz öncelikle bunun mücadelesini yapacağız.
 Mersin’imiz de sorun çok. Mersin her gün göç alıyor. Doğu’da terör oluyor insanlar Mersin’e geliyor, Suriye karışıyor insanlar Mersin’e geliyor. Mersin kendi işsizliği ile başa çıkamazken, göç dalgası ile karşı karşıya kalıyor. Türkiye’nin her yerinde olan sorunların en az iki üç katı Mersin’de var.Bunların çözülmesi ile ilgili partimiz iktidar olduğunda mutlaka çözüm önerilerimiz olacak.
 Değerli Mersin halkımızın önümüzdeki Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Analar ağlamasın diyorum. Ülkemize öncelikle huzur gelsin diyorum. Mersin halkımız rahat huzurlu olsun istiyorum.’’.
MHP listeden memnun.
CHP’de de fazla değişiklik yok.
Aslında CHP’deki gelişmeyi biz 7 Haziran seçimlerinden öncede dile getirmiştik. O zamanki bir yazımda şöyle demiştim..
“CHP Mersin milletvekili aday listesinde madem birinci sıraya kontenjan kullanmayacak, o halde 4. Sıra adayınıda kontenjan yerine temayülden çıkan sonuca göre belirlesin. Yani temayülden 4. Sırada çıkan Tarsuslu Serdal Kuyucuoğlu yerini korusun ve 4. Sıradan gösterilsin. O zaman Tarsuslularda tepki göstermez”
İşte bu görüşüm birinci seçim listesinde olmadı, ama 1 Kasım listesinde gerçekleşti. Yani hak yerini buldu diyelim.
Bu olmasaydı, o zaman Tarsus’tan bir başka adayı yada ilk 4 içinde bir kadın adayı göstermesini de  makul karşılardık. Maalesef   Mersin listesinde sadece HDP’de ilk 2’de seçilecek yerde bir kadın aday var. HDP bire  Dengir Mir Mehmet  Fırat’ı tekrar koydu, ikinci sırada da yine önceki aday Çilem Öz kondu. Yani HDP de değişiklik yok.
Ama iktidar partisinde memnun olmayan çok. Bizlerde Tarsus'tan beklenen adaylar konmasa da yine bir Tarsus-Çamlıyayla'lı hemşehrimizin sıraya konmasıyla teselli bulduk diyelim.
Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek?
Yakup BONCUK


0 Yorumlar

Yorum Gönder