ÇİFTÇİLER TARIMSAL TAHMİN VE ERKEN UYARI SİSTEMİ İLE TANIŞIYOR


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, 8 ilçede toplam 12 mahallede kurduğu, “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu” sayesinde çiftçiler zararlı haşereler, hastalıklar ve olumsuz hava koşullarına karşı önceden önlemlerini alabilecek. 
“Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi” ile Mersinli çiftçiler ürünlerini daha kaliteli ve daha ucuza mal edebilecek.
Toroslar, Atlılar Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya gelen Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışan ziraat mühendisleri, istasyonların kurulduğu mahallerdeki çiftçilerle yapılan toplantılarla sistemin nasıl çalıştığı hakkında çiftçileri bilgilendiriyor.
Uygulama,  elde edilen veriler ile tarımsal faaliyetlerde, hastalık ve zararlılarla mücadelede en uygun ilaçlama zamanını tespit ederek ilaç maliyeti, enerji maliyeti, zaman kaybı gibi unsurları en aza indirmeyi amaçlıyor. 
Ayrıca mahallede üretilen şeftali, erik, kiraz, elma, bağ, sebze, zeytin, kayısı gibi ürünlerde güvenilir, izlenebilir ve sürdürülebilir üretimin elde edilen verilerle desteklenmesi, bu sayede üretilen ürünlerde, tarımsal ilaç kalıntı riskinin düşürülmesi, üretim ve kalitenin arttırılması hedefleniyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Akdeniz, Çamlıyayla, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus ve Toroslar’a bağlı Nacarlı, Sebil, Köseçobanlı, Sarılar, Köselerli, Uzunburç, Cinköy, Kerimler, Sayköy, Atlılar, Kavaklıpınar, Yüksekoluk’da kurulan Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları’nın 2016 yılında Mersin sınırları içerisinde gerekli görülen tüm bölgelere kurulması amaçlanıyor.0 Yorumlar

Yorum Gönder