PEHLİVANLAR ER MEYDANINA GÖZNE’DE ÇIKTIMersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Büyük Taarruz ve Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında Anamur Abanoz, Silifke Kırobası Mara, Erdemli Avgadı Sarıkaya, Çamlıyayla Zevzek Tepesi ve Gözne olmak üzere 5 ilçede düzenlenen 2. Mersin Büyükşehir Belediyesi Karakucak Güreşleri’nin son ayağı Gözne’de gerçekleştirildi.
Güreşlere, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, MHP Mersin Milletvekilleri Ali Öz ve Baki Şimşek, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, MHP Mersin İl Başkanı Sebahattin Kılıç, MHP Şırnak İl  Başkanı Hakim Zeyrek, MHP Toroslar İlçe Başkanı Emre Aksay, MHP Mezitli İlçe Başkanı Serdar Soydan, Toroslar İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mahmut Eryiğit, Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Başkanı Nihat Aşçı, TÜRKAV Mersin Şube Başkanı Mustafa Tekerlek, Türk Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Tevabil Akıncı, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Beş ilçede her gün büyük bir heyecanla izlenen güreş müsabakalarının son günü de vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Er meydanına çıkan pehlivanlar, galip olabilmek için çetin mücadeleler verdi.
Gözne’de kıran kırana geçen müsabakaları vatandaşlarla beraber heyecanla izlediklerini belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Saygıdeğer hemşehrilerim, bu güzel etkinliğin tüm Mersinimize, tüm ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu meydana çıkan, ter döken bütün pehlivanlarımıza sizler adına teşekkür ediyorum. Hakemlerimize ve federasyon temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Müsabakalar boyunca gerçekten güzel güreşler izledik. Kıran kırana, heyecan dolu müsabakalar gördük. Karakucak güreşleri boyunca ter döken güreşçilerimize de başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.
Gençleri bu spora teşvik etmek ve ata sporunu yaşatmak için çalıştıklarını dile getiren Başkan Kocamaz, “Tüm milletimizin ve Gözneli hemşehrilerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun” şeklinde konuşmasını tamamladı.
Türkiye Güreş Federasyonu yetkilileri, 2. Mersin Büyükşehir Belediyesi Karakucak Güreşleri’nde kendilerine ev sahipliği yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin muhteşem bir organizasyona imza attığını dile getirdi.
Pehlivanlardan Ender Coşkun, bu güzel organizasyona imza attığı için teşekkür olarak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a Türkiye Güreş Federasyonu’nun tişörtünü hediye etti.
Yine Güreş Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan, Başkan Kocamaz’a spora ve eğitime verdiği katkılardan dolayı Özgecan Aslan Eğitim Bursu hesap makbuzunu verdi.
Bilindiği gibi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bir süre önce kendisine plaket verilmesi yerine eğitim bursu hesabına para yatırılması talebinde bulunmuş, bundan sonra plaket almayacağını açıklamıştı.
Yapılan çekişmeli güreşlerin son gününde başpehlivanlardan Rıza Yıldırım birinci olurken, Halil Hopur ikinci, Eren Turan ise üçüncü oldu. Pehlivanlar ödüllerini MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’dan aldı.  
5 gün süren 2. Mersin Büyükşehir Belediyesi Karakucak Güreşleri kapsamında 13 kategoride yaklaşık 1500’e yakın sporcu kıyasıya mücadele etti.

Sporcular, Minik Yıldızlar kategorisinde 32, 35, 38, 42, 46, 50 kiloda, Büyükler kategorisinde ise 55, 60, 66, 74, 84, 96, +96 kiloda güreşti. Her müsabaka sonunda, birinciler 500 ile 4000, ikinciler 300 ile 2400, üçüncüler ise 200 ile 1600 TL arasında toplam 33 bin 500 TL değerinde 39 ayrı ödül aldı. Müsabakalar boyunca toplam 167 bin 500 TL ödül verildi.

0 Yorumlar

Yorum Gönder